The Mussell Family Tree:
Joseph Arthur "Josie" Mussell
and Maria Wright

Mussell
English Roots?
Mussell
19th Century
Mussell
20th Century
Photo
Gallery

Family Tree
Home Page
Family
Web Links
Download
Adobe Acrobat
Email Us
Web Site
Home
Click here to Return to Parent's Family Sheet: William and Jemima Mussell

"Josie" and Maria's Story:

William Mussell and Jemima Mussell had 15 children. Joseph (known as "Josie") was their seventh child.

No known information.

BASIC INFORMATION
ID # NAME MARRIAGE INFO SPOUSE INFO
I.a.7.Joseph Arthur "Josie" Mussell
B: Mar 7, 1851, Merrickville
D: Jun 16, 1941, in San Jose (or Redlands?) California
Methodist minister
Married 1889Maria Wright,
Other info unknown

THE CHILDREN OF JOSEPH A. MUSSELL AND MARIA WRIGHT:

Click on Sibling's Name below to visit their family group sheet
ID # CHILDREN MARRIAGE INFO SPOUSE INFO
I.a.7.a.Stanley Wright Mussell
B: Mar 30, 1890, Manitoba
D: Jun 25, 1970, La Jolla, California
 Judge and District Attorney
       

Footnotes

Stanley W. Mussell (March 30, 1890 - June 25, 1970)
Associate Justice, August 14, 1948 - January 4, 1960

Stanley Wright Mussell was born in Manitoba, Canada, on March 30, 1890. In 1898, he moved to California where he attended grammar school in Artesia and later high school in Redlands. He graduated from the University of Southern California with his law degree in 1914.

The vast majority of his professional career was that of a public servant.

Preceding his judicial service, he served as an appeal agent for the selective service draft for World War II, a deputy sheriff for San Bernardino County, a deputy District Attorney for San Bernardino County and later its District Attorney from 1930 to 1937. He then entered private practice until his appointment in 1946 to the San Bernardino County Superior Court. Before his appointment to the bench, he was a vice president of the State Bar Association and a member of its Board of Governors.

On August 14, 1948, Governor Earl Warren appointed him as an Associate Justice to the Fourth District Court of Appeal and he took the oath of office the same day. He served as a member on the Judicial Council for two years. He retired on January 4, 1960, remaining active in many fraternal organizations.

He died in his La Jolla home on June 25, 1970.

Information Last Updated: 1/14/2006.


This website best viewed using Microsoft Internet Explorer 5.0 or higher, at 1024 x 768 (Netscape has trouble with some pages, sorry)